Nie wiem co planujecie na jutrzejszy wieczór, ale ja na wszelki wypadek nie mam w kalendarzu wpisanego nic konkretnego. Wszystko to z myślą, że jutro najprawdopodobniej pojawi się nowy system operacyjny od Apple, czyli OS X 10.8 Mountain Lion. Jak przystało na prawdziwego fanboya, zamierzam kupić 10.8 w pierwszej sekundzie, jak tylko pojawi się w Mac App Store. Po to aby czuć się bezpieczniej a także zważywszy na moje poprzednie przeboje z upgradem do 10.7, jutrzejszy poranek spędzę po kolei na następujących czynnościach:

  • Wykonanie kopii bezpieczeństwa za pomocą Time Machine.
  • Naprawa uprawnień dysku. Uruchamiamy Narzędzia dyskowe, zaznaczamy nasz dysk i klikamy napraw uprawnienia.
  • Sprawdzenie i w razie problemów naprawa dysku. Uwaga! Koniecznie przed tą czynnością należy posiadać aktualną kopię bezpieczeństwa na Time Machine. Nie klikajcie pod żadnym pozorem na przycisk „sprawdź dysk”, jeżeli takowej kopii nie posiadacie.
  • Przypilnowanie czy mam pod ręką mój pendrive USB z bootowalnym systemem. Jeżeli jeszcze nie macie, to wykonuje się go za pomocą narzędzia Lion Recovery Assistant, tak na wszelki wypadek, gdyby jednak coś poszło nie tak.
  • Umieszczenie w Dropboxie moich najważniejszych dokumentów. Gdyby coś poszło nie tak, to zanim postawię na nowo system będę miał do nich dostęp z drugiego komputera.

To są najważniejsze czynności. Osoby nieco bardziej ostrożne powinny zrobić drugą kopię systemu na kolejnym zewnętrznym dysku lub przegrać po prostu najważniejsze katalogi z najważniejszymi danymi. To wszystko, jeżeli pominąłem coś bardzo ważnego, co powinno się przed taką instalacja wykonać, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Przygotowania do 10.8
Tagi: