Wracam do NetNewsWire, może nie tak pięknego jak Reeder, ale za to funkcjonalnego i zdecydowanie szybszego klienta RSS. Zdaję sobie sprawę, że jestem w mniejszości, ale naprawdę nie wiem co Wy w tym Reederze widzicie. Moje zastrzeżenia to po kolei:

1. Reeder jest wolny – zdecydowanie za często, kompletnie nie wiem dlaczego Reeder serwował mi piłkę plażową. Wielokrotnie nie reagował na gest trzy palce w prawo (otwórz dany post w kolejnym oknie Reedera). Ja na to opóźnienie często reagowałem powtórzeniem gestu, co powodowało, że jak już Reeder się namyślił, to wykonywał kilka operacji na raz, w tym konkretnym przypadku wczytywał dany artykuł i wracał z powrotem do Reedera.

2. Reeder jest rozlazły – w NNW w spisie artykułów jedna linijka do jeden artykuł, w Reederze, kompletnie nie wiadomo dlaczego minimum, które można osiągnąć, grzebiąc w preferencjach, to dwie linjki plus odstępy między kolejnymi tytułami. O tej tendencji niebezpiecznego rozciągania programów i upodabniania ich do wersji z iOS pisałem tutaj. Nie podobało mi się to ponad rok temu, nie podoba mi się również dzisiaj.

3. Reedera ciężko obsługuje się strzałkami – jakbym miał kilka źródeł RSS-ów to może elegancka obsługa gestami w Reederze spodobałaby mi się. Tymczasem ja mam różnych źródeł kilkadziesiąt, a wszystkie razem produkują ponad 1000 newsów dziennie. Oczywiście nie czytam wszystkiego, lecz skanuję wzrokiem podczas błyskawicznego przeglądania. Dopiero jak coś mnie zainteresuje, to zatrzymuję się na chwilę. Bez prawidłowej obsługi strzałkami, a takiej nie ma Reeder (gdzie jest podświetlenie aktywnego elementu?!?!), tego zrobić się nie da.

To wszystko. Tylko tyle i aż tyle. Przeglądanie RSS-ów jest czynnością, którą wykonuję codziennie, kilka razy dziennie. Jeżeli dzięki szybkości i prostocie NetNewsWire jestem w stanie za każdym razem zaoszczędzić kilka, może kilkanaście sekund, to wybieram właśnie ten program.

Nie przekonam się do Reedera
Tagi:    
 • trzeciego punktu nie rozumiem kompletnie. chodzi Ci o strzałki na klawiaturze? nawigacja właśnie nimi jest tak prosta i funkcjonalna, że zastanawiam się czy nie opisujesz jakiegoś innego programu. podświetlenie aktywnego elementu? jeżeli masz zbyt mały kontrast w skórce iOS, to zmień ją na tą drugą (Presets: Standard – załącznik). wracając do strzałek, całego Reedera można wygodnie obsłużyć tylko klawiaturą, naprawdę się da.

  co do zamulania… aż mi się niejaki Spider przypomina, który narzekał na swojego i7 z 8GB RAM-u i zamulającego Chrome’a. ;) owszem, od czasu do czasu mi też coś zamuli, pojawi się piłka plażowa, ale nie cały czas, a nowego kompa nie mam (iMac mid 2007 z 4 GB RAM-u). poza tym program działa wystarczająco szybko (ale pewnie nie tak szybko jak NetNewsWire, do którego ni cholery nie wrócę, bo Reeder jest zbyt piękny i wygodny).

  kwestia wyświetlania elementów to już jest kwestia gustu. pamiętam, że ja też byłem niezadowolony, że nie można ustawić pokazywania samych, jednolinijkowych tytułów. przeszło mi i to dość szybko, naprawdę mi to nie przeszkadza. może i nie mam aż tylu źródeł, co Ty (rzadko liczba nieprzeczytanych przekracza mi 100, ale to dlatego, że mam też Reedera na iOS i kiedy jestem „w biegu” przeglądam RSS-y na iPhonie + Google Readera w pracy). to jest naprawdę kwestia przyzwyczajenia. kiedyś, pamiętam, nie używałem w NetNewsWire synchronizacji z Google’em, bo RSS-y o wiele szybciej aktualizowały się bezpośrednio. teraz nie wyobrażam sobie braku takiej synchronizacji i dostępu do czytnika z dosłownie każdego miejsca.

  jeżeli chodzi o rozlazłość – nie wiem dokładnie jakiego masz Maka, ale mój iMac ma 20 cali, ale i tak Reedera mam rozciągniętego tylko na 2/3 ekranu (pozostała część jest zarezerwowana dla Adium i Echofona/Tweetbota). naprawdę nic mi nie przeszkadza (zresztą masz screena) i mogę swobodnie przeglądać zawartość czytnika.

  mam dziwne wrażenie, że podświadomie sam sobie robisz w głowie jakąś blokadę, nie potrafisz się przestawić na coś nowego. ja sobie teraz nie wyobrażam innego czytnika niż Reeder, a przecież nie wyobrażałem sobie wcześniej innego programu niż NetNewsWire. ;)

  • Tak, chodzi mi o strzałki na klawiaturze. To co mnie już bardzo konkretnie denerwuje to taka sytuacja. Załóżmy, że:
   – nawiguję po lewej kolumnie między różnymi źródłami RSS
   – klikam strzałkę w prawo, żeby przejść do… no w moim mniemaniu pierwszego newsa od góry z danego źródła
   – a przechodzę do… no właśnie nie wiem do czego, miejsca gdzie jestem nie widać i dopiero trzeba się domyślić, że trzeba strzałkę w dół nacisnąć. Jak się komuś pomyli i naciśnie strzałkę w górę, to bez sensu przechodzi do przeglądania innego źródła

   • jeżeli masz zwinięte źródła, to pierwsze stuknięcie w strzałkę w prawo rozwija widok, potem wybierasz sobie konkretne źródło i po kolejnym naciśnięciu strzałki w prawo możesz zacząć nawigować góra-dół na liście artykułów. właśnie sprawdzałem. ;)

    • Tak, ale właśnie chodzi mi o ten moment, gdy klikam z konkretnego źródła na strzałkę w prawo. Dlaczego wówczas nie wczytuje się pierwszy news?

     • hmm… spytaj twórcę programu. ;) sprawdziłem jeszcze raz, po prostu masz wybór czy chcesz oglądać od dołu czy od góry. jak klikniesz strzałkę w prawo, to potem klikasz w dół, żeby zacząć czytanie od najnowszego artykułu albo klikasz w górę, żeby zacząć od najstarszego. po prostu – twórca zamiast narzucić ten najnowszy daje Ci dwie opcje. przynajmniej tak to rozumiem. można to zinterpretować jako nowe podejście, odmienne od tego, co dawniej (vide NNW) ;)

 • Krzysztof Śmiałowski

  Już nie pierwszy raz zauważam, że ktoś mówi o „zamulaniu” na Macu jakiegoś programu, a ja nie mam najmniejszych problemów. Ciekawe z czego to wynika…

  Wracając do Reedera – dla mnie to jedna z tych aplikacji, dla których mam Maca. Jest po prostu świetny, dopracowany i dobrze wygląda. U mnie (MacBook Air 4GB RAM – late 2011) nigdy nie pokazał piłki. Nowa wersja na iOS też mi bardzo pasuje, wg. mnie jest dużo lepsza niż poprzednia – wreszcie mam możliwość odznaczenia RSS jako przeczytane od danego miejsca (below/above).

  • MarcinHinz

   Trochę OT ale wybacz. Używasz jakiś pamięciożernych programów na 4GB ram ? Mowa np. o czymś ze stajni Adobe (Photoshop, Illustrator, Lightroom, Premiere) lub czymś podobnym dużym. Myślę nad Airem ale nie uśmiecha mi się płacić za upgrade do 8GB, prędzej 256 SSD, tylko nie wiem czy plik wymiany nie zabije dysku….

   • Krzysztof Śmiałowski

    Z bardziej pamięciożernych programów używam chyba jedynie Parallels Desktop (mam go odpalonego praktycznie non stop – Windows 7). Nie odczuwam w sumie żadnych problemów związanych z brakiem pamięci – wszystko chodzi płynnie, ale szczerze tak na czuja to ja bardziej zainwestowałbym w RAM niż w większy dysk – tutaj zawsze sobie można jakoś poradzić (MicroSD czy coś na USB). Jakbyś miał jakieś pytania to pisz na ekstro w gmailu.

    • MarcinHinz

     „ekstro w gmailu” ? :)
     Przy 128GB i karcie sd 64GB może być takitak różnie z miejscem. Jedyne pytanie to takie: jak sądzisz, czy plik wymiany u Ciebie jest mocno mielony ?

     • Krzysztof Śmiałowski

      Chodziło mi o adres mail :)
      Ciężko stwierdzić tak na czuja – ale myślę, że tej pamięci to raczej tak na styk starcza. W tym momencie (włączone Chrome, Safari, Reeder, Transmit, Eclipse, Parallels, Spotify) pokazuje 108 MB Free, ale system nie zamula w żaden sposób.

 • MacMario

  na moim iMacu mid 2007 reeder chodzi pieknie szybko i płynnie. co do NetNewsWire :
  NetNewsWire is free, supported by ads that appear in the lower-left hand corner of the window. If you’d like to remove those ads, you can purchase a license for $14.95 at any time

  Nie dziękuje ;)

  • Jest jedna malutka reklamka w rogu, naprawdę malutka. Przeżyję.

   • w to akurat wierzę, bo pamiętam ją jeszcze jak korzystałem z NNW. ale to już tak jak przez mgłę, bo mam Reedera. ;)

   • MacMario

    HA ! No przecież :) nawet nie podejrzewałem znając twoje uwielbienie do jedynych słusznie cenowo aplikacji , że wydałeś 15 usd :)

    • Hej, nie rób ze mnie takiego sknery :) Reedera wszakże kupiłem! :)

     • MacMario

      Robić sknere z kogoś kto kupuje kabel HDMI w Apple podczas gdy juz za kilka złotych jest na allegro ? Nigdy :)

 • Ja również używam Reedera i nie wyobrażam sobie korzystać z innego czytnika newsów, ale w przeciwieństwie do reszty cieszę się że wyraziłeś swoją opinię i zachwalasz NNW. Nie może być tak że autor Reedera nam zmonopolizuje rynek czytników :-)

  • no wiesz, nigdy nic nie wiadomo. za niedługo może wyskoczyć kolejny deweloper, który zrobi jeszcze lepszy czytnik i wtedy będzie wojna między użytkownikami Reedera i tego nowego, tak jak np. teraz leją się Androidowcy z userami iOS-a. ;)

   • Szczerze mówiąc trochę na to liczę bo to aż nudne że wszyscy używają Reedera (bo jest zajbisty i sam z niego korzystam).

    Zajmuję się webdevelopmentem i zauważam podobny trend na Sublime Text 2 na punkcie którego świat zwariował (łącznie ze mną), przez co spadają ceny takich aplikacji jak Coda (która jeszcze pół roku temu kosztowała 99$ a teraz mimo wydanie 2 edycji kultorego edytowa kosztuje 75$).