evernote-pocket

Opisywałem jakiś czas temu na Przylutowane.pl wtyczkę Clearly do Chrome’a, którą wykorzystuję do zapamiętywania interesujących artykułów w Evernote. Od pewnego czasu poszukiwałem metody w jaki sposób sprawnie dodawać artykuły do Evernote na iPadzie lub iPhonie.

Nie jest to oczywiste i proste, gdyż Safari na iOS nie pozwala w łatwy sposób na instalowanie wtyczek. Istnieje co prawda możliwość dodania odpowiedniej zakładki do Safari, która zapamięta treść strony bezpośrednio w Evernote, ale po pierwsze nie jest to rozwiązanie wspierane przez Evernote, a po drugie po chwili zastanowienia stwierdziłem, że jednak nie do końca o to mi chodzi. Dużo czytam na iPadzie, przeglądam RSS-y, Twittera, sporo surfuję po internecie. Codziennie natrafiam na dziesiątki, a może i setki artykułów, które odkładam „na później”. Po pewnym czasie stwierdziłem, że jakbym to wszystko dodawał do Evernote, to zrobiłby mi się tam zwykły bałagan. A tego oczywiście nie chcę, przechowuję tam tylko artykuły, które mogą mi się kiedyś przydać, które uznałem za świetne i czasami chcę do nich wrócić.

Opracowałem zatem następujący sposób działania. Po pierwsze dodałem jednak bookmarklet Pocket do Safari na iOS. Tym razem jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze, gdyż wspierane bezpośrednio przez Pocket. Oprócz tej metody dodaję artykuły bezpośrednio z Reedera i Tweetbota, które to programy pozwalają na zapisanie do Pocket. Pocket służy mi za swego rodzaju filtr. To tam decyduję, które artykuły po przeczytaniu lądują w koszu, a które są na tyle cenne i trafiają do odpowiedniego notatnika w Evernote. Nie bez znaczenia jest też to, że Pocket współpracuje z używanymi przeze mnie programami na OSX-a, czyli Chrome, Tweetbot i Reeder. Bardzo ważne jest też to, że Pocket ma swoją wersję na OSX-a, z której również bardzo często korzystam.

Technicznie procedura wygląda następująco. Znajduję ciekawy artykuł w internecie. 

evernote-pocket-1

Dodaję go do Pocket za pomocą odpowiednio spreparowanej zakładki (tak jak opisane powyżej).

evernote-pocket-2

To jest moment, w którym można dodać tagi do tego artykułu. Nie stosuję tego, nie w Pocket. Dopiero potem, dodając artykuł do Evernote martwię się o odpowiednie oznaczenie artykułu

evernote-pocket-3

Po tym jak dodam tą metodą trochę artykułów („trochę” oznacza u mnie co najmniej kilkanaście), zaglądam do Pocket.

evernote-pocket-4

Jakiś czasu temu Pocket dorobił się świetnej aktualizacji, która pozwala bezpośrednio przesyłać artykuły do Evernote.

evernote-pocket-5

Nie warte uwagi artykuły lądują w koszu, ewentualnie w archiwum, ciekawe i przydatne wysyłam do Evernote.

evernote-pocket-6

To jest moment, w którym mogę zdecydować do którego notatnika dodać notatkę z artykułem. W tym miejscu mogę także dodać tagi, które zostaną zapamiętane w Evernote.

evernote-pocket-7

To wszystko jeżeli macie jakieś inne metody zapamiętywania i organizowania artykułów na iOS, koniecznie dajcie znać. 

Pocket i Evernote – dobrana para na iOS
Tagi: