Jak wiadomo Apple pobiera prowizję od każdego dolara, czy euro zostawionego przez nas w App Store. Jest to niezmiennie od początku istnienia sklepu 30%. Jeżeli wydamy na jakiś program 10 dolarów, to do twórcy trafi 7 dolarów, Apple zainkasuje 3 dolary. Nie ma od tego żadnych wyjątków. Apple skutecznie uszczelniło sklep nie pozwalając na żadne obejścia, chcesz sprzedawać swoje aplikacje w App Store, musisz się pogodzić z prowizją.

Nie wszyscy jednak się na to godzą. Dla przykładu Amazon usunął z aplikacji Kindle możliwość kupowania książek. Jeżeli kupisz książkę poza aplikacją, będziesz ją miał dostępną na swoim koncie na iPhonie lub na iPadzie, ale w samej aplikacji kupić nic się nie da. Okazuje się, że przy tej skali działania te 30%, które pobiera Apple, to dla Amazonu było za dużo.

Inni deweloperzy, którzy dostarczają usług, które można nabyć poza App Store radzą sobie inaczej – podwyższają ceny usług kupowanych w aplikacjach. Przykładem takich usług jest Evernote Premium oraz Eurosport Player.

Evernote ma świetną usługę Premium. Można ją kupić poprzez aplikację, zarówno na iPhonie jak i na iPadzie. Kosztuje to wówczas 44,99 euro rocznie.

ipad-evernote

Zanim jednak naciśniecie „kupuj”, warto sprawdzić ile możemy za tę samą usługę zapłacić kupując roczną usługę Premium przez stronę. Niespodzianka, której przyznam zupełnie się nie spodziewałem, jest taniej.

evernote-strona

Niby nie dużo, raptem 5 euro różnicy, ale zirytowałbym się, jakbym zapłacił przez aplikację więcej.

Drugi przykład jest bardziej spektakularny, bo oprócz różnicy cenowej, mamy, kupując poza App Store lepszą usługę. Otóż kupując miesięczny abonament Eurosport Player zapłacimy za niego 4,49 euro.

eurosport-ipad

Do tego dochodzi ograniczenie, że będziemy mogli oglądać Eurosport tylko na jednym urządzeniu. Jak kupimy na iPadzie, to skorzystamy z tego tylko na iPadzie, a jak na iPhonie, to tylko na iPhonie. Oczywiście subskrypcje można przenosić między urządzeniami, ale jest to dosyć uciążliwe.

Tymczasem, jak się chwilę wstrzymamy z kupnem poprzez aplikację na iOS i zajrzymy na stronę Eurosportu spotka nas miła niespodzianka. Tak kształtują się ceny za usługę Eurosport Player:

eurosport-strona

Jeżeli zdecydujemy się na opcję rocznej subskrypcji, to wyjdzie nam cena 8,25 zł za miesiąc, czyli mniej niż 2 euro miesięcznie. Przypomnę jeszcze raz, że kupując to samo w aplikacji płacimy aż 4,49 euro. Dodatkowo, jeżeli kupimy tę usługę przez stronę uzyskamy możliwość oglądania Eurosportu zarówno na komputerze jak i na iPhonie oraz na iPadzie.

Bądźcie ostrożni jak kupujecie coś w aplikacjach w iOS. Znacie podobne przykłady?

Droższe subskrypcje w iOS
Tagi: