Polskich magazynów na iPada jest mało. W jednym z ostatnich artykułów na mojmac.pl okazało się, że tytułów wydanych specjalnie na iPada jest tyle, że można je wszystkie policzyć na palcach jednej ręki (Newsweek, Polityka, Rzeczpospolita, Brief). O czymś zapomniałem? Nie liczę aplikacji, które są de facto czytnikiem strony www, tylko inaczej opakowanej. Oczywiście żaden z wymienionych tytułów, pod względem wykonania, nie może równać się z czołowymi zachodnimi produkcjami z The Daily na czele. Ale też chyba nikt nie oczekuje od polskich e-gazet, że będą grały, świeciły, wyświetlały newsy z Twittera, dawały możliwość rozwiązania sudoku, itp. Według mnie zbyt przesadna forma takiego wydania na iPada wręcz szkodzi tytułowi, gdyż zbędne bajery odwracają uwagę czytelnika od treści.

Dobra gazeta w wydaniu na iPada musi być zatem pewnym kompromisem między chęcią wydawcy wyprodukowania czegoś oryginalnego i fajnego, użytecznością mierzoną komfortem czytania gazety przez czytelnika, a także możliwościami finansowymi wydawcy. Gdzieś to się wszystko po środku musi spotykać dając dobry informatyczny produkt, który jeszcze raz powtórzę, nie może przesłonić nam treści.

Takim produktem jest jeszcze ciepły, nowy, premierowy numer magazynu Equity Magazine. EM jest gazetą poruszającą szeroko rozumianą tematykę finansową, począwszy od tego jak założyć konto w banku i czym kierować się przy wyborze karty kredytowej, skończywszy na inwestycjach giełdowych. Do tej pory EM wychodził jako wydanie pdf, od teraz będzie go można czytać także na iPadzie.

Całość prezentuje się bardzo dobrze. Nawigacja między poszczególnymi stronami wewnątrz artykułów jest rozwiązana znakomicie, podobnie jak i przejścia między kolejnymi artykułami. Każdą stronę możemy oglądać zarówno w pionie jak i w poziomie. To bardzo ważne, gdyż to czytelnik wybiera jak mu jest wygodnie i w przypadku Equity Magazine może być pewny, że nie straci żadnej treści. Nie ukrywam, że to jedna z najbardziej denerwujących cech The Daily, oglądając w danej orientacji tę gazetę, nigdy nie wiem czy czasem nie tracę czegoś, co mógłbym zobaczyć obracając iPada. W przypadku Equity Magazine to nie ma znaczenia. Tak wygląda przykładowa strona w wersji pionowej i poziomej, wynik pod względem przekazywanej treści jest identyczny niezależnie od układu.

Wszystkie strony są bardzo intuicyjnie oznaczone. Zawsze wiadomo, czy w danym artykule jest jeszcze jedna strona pod spodem oraz czy na stronie znajdują się linki do zewnętrznych stron www. Oczywiście całe wydanie jest poprzedzone stroną z wyjaśnieniem całej nawigacji, której tak na prawdę mogłoby nie być, gdyż wszystko jest tak intuicyjne, że można sobie poradzić bez żadnego wprowadzenia.

Pozostaje mi tylko namówić Was: Dajcie szansę Equity Magazine. Warto! Equity Magazine znajdziecie w App Store pod tym linkiem.

Jednocześnie miło mi poinformować, że nawiązałem dłuższą współpracę z Equity Magazine. Zatem jest szansa, że w kolejnych numerach znajdziecie także moje teksty. Tematyka… giełdowo-makowa, mam nadzieję, że będzie ciekawie.

Equity Magazine na iPada
Tagi: