Wczorajszy update pakietu iWork przyniósł kilka zmian. Jedną z nich jest udostępnienie publicznej bety strony iWork.com Podstawowa funkcjonalność tego serwisu polega na tym, że możemy pliki z Keynote’a oraz Pages eksportować na stronę iWork.com. Następnie pliki możemy współdzielić z innymi osobami (wymagane konto Apple ID), dodawać notatki oraz publikować w sieci. Nie ma niestety jednej z podstawowych funkcjonalności dostępnych w Google Docs, czyli możliwości edycji plików on-line. Nie jest mi ona specjalnie potrzeba, wykorzystuję do pracy na co dzień Google Docs i nic nie zapowiada, żeby to się miało zmienić. Natomiast z bardzo dużą radością przywitałem możliwość publikacji w sieci prezentacji z Keynote’a.

Zaoferowana funkcjonalność jest dużo lepsza niż w przypadku Google Docs, gdzie de facto prezentowane są statyczne obrazy. W przypadku Keynote’a i iWork.com mamy do dyspozycji usługę, która na stronie internetowej odtworzy naszą prezentację mniej więcej w takim sam sposób jak program Keynote na komputerze. Wszystko jest zrobione w html5 i na chwilę obecną, według Apple, działa prawidłowo jedynie pod najnowszą wersją Safari. Pewne uproszczenia były konieczne, dotyczą one przede wszystkim przejść i animacji, które znajdziemy w Keynote (większość efektów jest zastępowana efektem Dissolve), jednak gotowa prezentacja i tak robi duże wrażenie

Do tej pory radziłem sobie z publikowaniem prezentacji z Keynote’a, np. na stronie internetowej, metodą, powiedzmy, chałupniczą. Robiłem to trochę na około. Otóż, tak, po wykonaniu prezentacji, nagrywałem pokaz slajdów, eksportowałem ten pokaz do pliku wideo, który to z kolei umieszczałem na Youtube. I dopiero ten film wstawiałem na docelowej stronie. A teraz można to samo zrobić z plikami z Keynote’a już bez zbędnych kombinacji.

Robi się to następująco, gotową prezentacje eksportujemy do serwisu iWork.com

Jeżeli robimy to po raz pierwszy, będziemy musieli podać Apple ID oraz hasło. Następnie wybieramy co chcemy z naszym plikiem dalej po eksporcie zrobić.

Prezentacja po eksporcie będzie na stronie iWork.com wyglądać następująco:

Pobieramy kod do osadzenia na stronie www.

Gotowy efekt wygląda następująco. Miłego oglądania (włączcie Safari, jeżeli czytacie to pod inną przeglądarką, inaczej z efektu nici).

iWork.com działa
Tagi: