Pierwszym programem, na który wręcz rzuciłem się po kupnie swojego pierwszego macbooka, był Keynote. Zawsze chciałem robić prezentacje, które będą czymś więcej niż kolejnymi statycznymi slajdami z wypunktowanymi hasłami. Po ponad roku używania Keynote’a wciąż jestem nim zachwycony (w odróżnieniu od dwóch pozostałych programów wchodzących w skład pakietu iWork – Pages i Numbers, ale o tym kiedy indziej). Uważam, że porównanie Keynote’a i PowerPointa wypada zdecydowanie na korzyść tego pierwszego i jedyne czego żałuję, to to, że nie można go kupić oddzielnie. Odkąd po raz pierwszy usiadłem do Keynote’a wszystkie kolejne prezentacje wykonałem właśnie za jego pomocą, odmawiając wręcz pracy w PowerPoincie. Zdarza mi się czasami toczyć małą wojnę z organizatorami różnych imprez, którzy żądają przesłania prezentacji w pliku ppt i nie bardzo rozumieją fakt, że prezentacja może być napisana w czymś innym niż PowerPoint.

Kilkukrotnie zdarzało się, że otrzymywałem pytania jak się robi takie prezentacje. Jedno z takich pytań padło po przeprowadzeniu tej prezentacji:

Kolejne pytanie padło przy okazji tego filmiku (również zrobionego jako prezentacja, po czym nagranego z ustalonym czasem pojawiania się poszczególnych slajdów i trwania poszczególnych przejść):

A całkiem ostatnio pytano mnie jak powstała ta prezentacja:

Większość pytań, nie wiedzieć czemu, koncentruje się na wykresach: „A to w Excelu zrobił Pan te wykresy?” albo „Jak zrobić, żeby te wykresy tak fajnie się pojawiały?”, ewentualnie komentarze: „Fajne kolory na tych wykresach, to pewnie na maku zrobione?”. Tak, na maku :)

Nagrałem screencast, w którym robię krótką prezentację „na żywo”. Tworzenie prezentacji, która składa się z kilkunastu slajdów, mimo wszystko trwa dosyć długo, toteż przykładowa omawiania prezentacja została ograniczona do 4 slajdów, z których uwagi wymagają jedynie 2 środkowe. Mimo tego cały screencast to ponad 15 minut. Starałem się także podczas nagrania zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy, na które należy uważać przy tworzeniu prezentacji.

W kolejnym odcinku pokażę jak można, do takiego utworzonego na podstawie prezentacji filmiku, dodać dźwięk.

Prezentacje w Keynote krok po kroku (1)
Tagi: