Od pewnego czasu używam na iPhonie nowego iOS 7. Jak wrażenia? No takie sobie. Ale żeby nie było, że ciągle narzekam, to oczywiście znalazłem także trochę pozytywów. Tak bardzo ogólnie, to jest to fajny system. Wszystkie znane mechanizmy z iOS 6 zostały na szczęście zachowane. Używa się tego całkiem przyjemnie. Oczywiście, jak wspominałem dramatycznie przeszkadza mi wygląd, do którego póki co, nie przywykłem. Są jednak funkcjonalności, które ten system bardzo ratują.

Wspomniane w tytule 3 rzeczy, które przywitałem z radością i do których natychmiast się przyzwyczaiłem to:

 • Centrum sterowania – no nareszcie! Teraz włączenie wifi, bluetooth i zmiana jasności ekranu zajmuje sekundę. O to właśnie chodziło. Nie podoba mi się co prawda to mleczne szkło, bo to powoduje, że ekran jest nieczytelny, ale sama funkcjonalność jest rewelacyjna. A już największa bomba to to, że jest to dostępne także z zablokowanego ekranu.  

centrum-sterowania

 • Działanie multitasking – pal licho jak to wygląda. Teraz nareszcie jest tak, że żeby „zabić” aktualnie działający program nie trzeba z niego wychodzić, po czym dobiero uruchamiać multitasking. Od teraz przy działającym programie wciskamy dwa razy home i możemy natychmiast się go pozbyć – przydatne np. przy zamykaniu nawigacji.
 • Spotlight z każdego ekranu – jestem bałaganiarzem, mam kilka ekranów z aplikacjami. Od teraz nie trzeba będzie przechodzić do pierwszego ekranu, żeby w lewo znaleźć ekran ze spotlightem. Można dostać się do niego tak samo dobrze na dowolnym ekranie. Wystarczy pociagnąć cały ekran w dół.

spotlight

3 rzeczy, które póki co bardzo mi przeszkadzają:

 • Wygląd – Pisałem o tym już nie raz, że nowy kierunek jaki obrał Apple nie jest dla mnie. Nie podobają mi się kolory, gradienty, czcionki oraz… przyciski w aplikacjach. Od teraz wiele przycisków wygląda jak linki tekstowe. Tak jakby ktoś zapomniał namalować w danym miejscu przycisku. Wygląda to tak trochę jak na zwykłej stronie internetowej, gdzie często kilka się w tekst, a nie na urządzeniu z interfejsem dotykowym, gdzie właśnie w takim miejscu oczekiwałbym eleganckiego przycisku.

przyciski-linki

 • na iPhonie 4S oprogramowanie tnie, animacje są zbyt długie – no niestety, ale jest zauważalnie wolniej niż w przypadku iOS 6. Najbardziej denerwujące jest oczekiwanie na włączenie się multitaskingu. Zauważyłem, że mam nawet mikrosekundę zastanowienia jak mam włączyć multitasking: „czy aby na pewno muszę to włączać, przecież będę musiał czekać”. Dzieje się to na tyle wolno, że czasami mam wrażenie, że chyba coś źle nacisnąłem i czy aby nie trzeba powtórzyć danej czynności.
 • Wysypują się aplikacje – o ile rozumiem, że mogą się wysypywać aplikacje firm trzecich, w końcu to beta, to to, że wysypują się programy od Apple, to ciężko mi zrozumieć. Potrafię ze 100% skuteczność wysypać np. aplikacje iTunes Store. Dziwne. To mam nadzieję, zostanie poprawione.

A Wam co się najbardziej podoba, ewentualnie nie podoba w iOS 7. W końcu to i tak nieuniknione dla wszystkich i to ponoć już od najbliższego wtorku.

3 świetne rzeczy w iOS 7 i te 3 do luftu
 • Grzegorz Stępień

  Efekt szkła można chyba wyłączyć… Sprawdź. Pozdrawiam.

  • A gdzie? Chętnie przywitałbym tu jakieś jednolite tło.

   • Grzegorz Stępień

    Nie wiem. Nigdy nie instaluję wersji beta. :-) Wydaje mi się, że czytałem o tym jakiś czas temu. Tylko nie wiem czy to jest opcja w menu czy było to gdzieś ukryte. Chyba razem z regulacją prędkości animacji. Wiem, że dzwonią, ale nie wiem w którym kościele. ;-)

    • No faktycznie, jest coś. Można pogrzebać w ustawieniach „dostępność”. Ale z mlecznego półprzezroczystego szkła zmieniło się na takie szare. Dalej ledwo co widać :)

     • Grzegorz Stępień

      O, o, o! No, właśnie. W opcjach dostępności to było. A ten szary kolor jest szary zawsze? Na każdym kolorze ekranu? Na białym i powiedzmy na czerwonym jest zawsze taki sam? Są w Dostępności ustawienia prędkości animacji? Czekam już na wtorek niecierpliwie. :-)

     • Zmieniłem tę prędkość animacji, ale nie widzę żadnej różnicy.

     • Grzegorz Stępień

      Aha. Czyli jest i ta opcja. OK. Dzięki za informacje.

     • danyfock

      A gdzie zmienia się prędkość animacji? A jak włączy się „zwiększ kontrast” to nie ma efektu szkła- ponoć przyspiesza to działanie na 4s

 • Marek Dzierżak

  Uwaga… teraz porcja herezji. Moja córka się uczy i do tego rysuje. Zapragnęła Galaxy Note 10.1. Mowi się trudno. Przyjrzałem się wrogowi z bliska i dwa skojarzenia mam. Interfejs podobny do iOS 7:) i potężna funkcjonalność dla studenta i artysty. iOS 7 musi pokazać dużo więcej, inaczej Samsung pożre to jabłko.

 • stagnacja

  Pozostaje ważne pytanie czy jeszcze cokolwiek zrobią z prędkością działania systemu . Na mojej czwórce działa w porównaniu do ios6 o wiele wolniej .