Spotlight to jedna z moich ulubionych „makowych” funkcji. Został wprowadzony do systemu OS X wraz z premierą wersji 10.4 Tiger, a wraz premierą 10.5 Leopard jego funkcjonalność została znacznie rozszerzona. Oprócz podstawowej własności, czyli wyszukiwania plików, wykonuję za jego pomocą jeszcze kilka drobnych czynności. Przede wszystkim uruchamiam za pomocą Spotlighta programy. Wydaje mi się, że korzystam z tego nawet częściej niż z wyszukiwania plików. Robię tak dlatego, że jest to bardzo szybkie. Dużo szybciej uruchamiam skrótem klawiaturowym (cmd+spacja) Spotlight, wpisuję pierwsze dwie lub trzy początkowe litery nazwy programu i wciskam enter, niż odrywam rękę od klawiatury, kładę na touchpadzie albo myszce, szukam ikonki w docku i kilkam. W przypadku programów, których nie mam w docku, to już w ogóle nie ma porównania, uruchamianie za pomocą Spotlighta jest dużo, dużo szybsze. I jeszcze jedna rzecz, używam Spotlighta jako kalkulatora do najprostszych obliczeń, do czego też bardzo szybko się przyzwyczaiłem i funkcjonalność tę bardzo sobie cenię.

Tak już przywykłem do tego szybkiego dostępu do wyników wyszukiwania Spotlighta, że jakiekolwiek awarie odczuwam boleśnie. I właśnie dzisiaj przy próbie uruchomienia Worda taka niemiła niespodzianka mnie spotkała. Próbowałem uruchomić Worda i efekt był taki jak no poniższym obrazku.

Nie jest to pierwsza awaria Spotlighta, z którą się spotkałem. O ile dobrze pamiętam, to ta dzisiejsza jest trzecią, odkąd przesiadłem się na maka. I po raz trzeci, poradziłem sobie z tym problemem dokładnie tak samo, czyli za pomocą Onyxa. Dobrze jest przed uruchomieniem Onyxa zapisać stan prac i pozamykać wszystkie programy. Uruchamiamy Onyxa i zgadzamy się po kolei na wszystko co Onyx proponuje (sprawdzenie S.M.A.R.T i dysku startowego). Zajmie mu to bardzo dużo czasu, czasami nawet można odnieść wrażenie, że cały system jest zawieszony. Nie należy się tym przejmować, tylko spokojnie ten stan przeczekać i dać Onyxowi popracować. Następnie jak już Onyx sprawdzi wszystko, z menu „Konserwacja” wybieramy opcję „Przebuduj indeks Spotlight”.

To wszystko co musimy zrobić. Teraz pozostaje nam tylko czekanie. Nasz komputer poradzi sobie z całą resztą już bez naszego udziału.

U mnie dzisiaj ta operacja trwała około 1,5h. Możemy w tym czasie normalnie pracować. Oczywiście Spotlight w tym czasie nie będzie działać. Po zakończeniu indeksowania, Spotlight powróci do normalnej funkcjonalności. Generalnie sposób naprawy jest banalny, choć jedna rzecz mi się w tym nie podoba. Do rozwiązania problemu trzeba użyć zewnętrznego programu, nie specjalnie natomiast wiem co by było, jakby takich programów jak Onyx nie było…. Przydałby się przycisk w preferencjach Spotlighta „przebuduj”. Choć oczywiście najlepiej to by było jakby się nic nie psuło.

Naprawa Spotlight
Tagi:        
 • Program zewnętrzny wcale nie jest potrzebny. Są dwa sposoby na wymuszenie re-indeksowania Spotlight. Pierwszy wymaga użycia Terminala i wpisanie:

  sudo mdutil -E /

  sudo wymusi wpisanie hasła roota, które, rzecz jasna, trzeba mieć wcześniej aktywne,
  mdutil to narzędzie zarządzające bazą Spotlight
  parametr -E usuwa zawartość tej bazy
  a ‚/’ odnosi się do dysku, którego bazę chcesz przebudować

  Po chwili Spotlight sam zacznie proces odbudowy bazy.
  Drugi sposób jest jeszcze prostszy. Wystarczy w System Preferences > Spotlight > Privacy dodać dysk, którego baza sprawia problemy, zamknąć System Preferences i po chwili je otworzyć, usunąć ten sam dysk z listy Privacy i system sam przebuduje bazę. To tak na przyszłość :)

  • Fajne, dzięki, choć wciąż będę się upierał za przyciskiem „napraw” :)

   • dokładnie. w sposobach podanych przez Miłosza nie ma nic z prostoty, z której słynie Apple. dlatego ściągnięcie i użycie Onyxa wydaje się być prostsze niż wejście do Terminala (mówię o użytkowniku będącym powiedzmy na średnio-zaawansowanym poziomie) i wpisanie jakichś komend, które najpierw musi wygoogle’ować (ciekawe na jaką skalę się binguje ;)).

    drugi z podanych sposobów to już jest parodia – jakaś okrężna droga, nikt by chyba na to nie wpadł, próbując wymyślić jakieś logiczne rozwiązanie. :)

    • Pi

     Okrężna? To jest właśnie skrót! No ale to było 3 lata temu.. ;)

 • A jak zrobić, żeby Spotlight nie indeksował pendrive’ów i innych dysków zewnętrznych?