Wczorajszy update pakietu iWork przyniósł kilka zmian. Jedną z nich jest udostępnienie publicznej bety strony iWork.com Podstawowa funkcjonalność tego serwisu polega na tym, że możemy pliki z Keynote’a oraz Pages eksportować na stronę iWork.com. Następnie pliki możemy współdzielić z innymi osobami (wymagane konto Apple ID), dodawać notatki oraz publikować w sieci. Nie ma niestety jednej z podstawowych funkcjonalności dostępnych w Google Docs, czyli możliwości edycji plików on-line. Nie jest mi ona specjalnie potrzeba, wykorzystuję do pracy na co dzień Google Docs i nic nie zapowiada, żeby to się miało zmienić. Natomiast z bardzo dużą radością przywitałem możliwość publikacji w sieci prezentacji z Keynote’a.

Zaoferowana funkcjonalność jest dużo lepsza niż w przypadku Google Docs, gdzie de facto prezentowane są statyczne obrazy. W przypadku Keynote’a i iWork.com mamy do dyspozycji usługę, która na stronie internetowej odtworzy naszą prezentację mniej więcej w takim sam sposób jak program Keynote na komputerze. Wszystko jest zrobione w html5 i na chwilę obecną, według Apple, działa prawidłowo jedynie pod najnowszą wersją Safari. Pewne uproszczenia były konieczne, dotyczą one przede wszystkim przejść i animacji, które znajdziemy w Keynote (większość efektów jest zastępowana efektem Dissolve), jednak gotowa prezentacja i tak robi duże wrażenie

Do tej pory radziłem sobie z publikowaniem prezentacji z Keynote’a, np. na stronie internetowej, metodą, powiedzmy, chałupniczą. Robiłem to trochę na około. Otóż, tak, po wykonaniu prezentacji, nagrywałem pokaz slajdów, eksportowałem ten pokaz do pliku wideo, który to z kolei umieszczałem na Youtube. I dopiero ten film wstawiałem na docelowej stronie. A teraz można to samo zrobić z plikami z Keynote’a już bez zbędnych kombinacji.

Robi się to następująco, gotową prezentacje eksportujemy do serwisu iWork.com

Jeżeli robimy to po raz pierwszy, będziemy musieli podać Apple ID oraz hasło. Następnie wybieramy co chcemy z naszym plikiem dalej po eksporcie zrobić.

Prezentacja po eksporcie będzie na stronie iWork.com wyglądać następująco:

Pobieramy kod do osadzenia na stronie www.

Gotowy efekt wygląda następująco. Miłego oglądania (włączcie Safari, jeżeli czytacie to pod inną przeglądarką, inaczej z efektu nici).

iWork.com działa
Tagi:        
 • Jako, że Safari na 5% rynku to IMO lepszą opcją jest publikacja na YouTube.

  • Pod innymi przeglądarkami nie ma tylko animacji, reszta jest w miarę ok, tj. statycznie bez przejść wyświetlane są kolejne etapy prezentacji, także to jest lepsze.

 • QDS

  W pierwszym akapicie napisałeś tak jak by iWork.com pojawił się wczoraj… A przecież ta usługa jest aktywna już chyba dobre 2 lata… Wysyłam tam pliki z powodzeniem.
  Wczoraj pojawił się „tylko” update który pozwala wysyłać prezentacje Keynote.

  • Hmmmm, no to mnie trochę zaskoczyłeś. To jak tak było, to sorry za wprowadzenie w błąd. Ja zawsze sprawdzałem, czy można eksportować pliki tylko z Keynote’a :) I zawsze byłem odsyłany z jakimś komunikatem…., no nie pamiętam dokładnie, że strona niedostępna dla wszystkich, że wkrótce zostanie udostępniona większej liczbie użytkowników etc.
   A może miałeś szczęście i byłeś po prostu w grupie wybranych? Co? :) A ja biedny jak zwykle musiałem czekać, aż udostępnią plebsowi :)

   • QDS

    Czyli wszystko się zgadza – próbowałeś z Keynote, który otrzymał taką funkcjonalność na dniach.
    iWork.com beta jest dostępne dla wszystkich od samego początku, chyba z wprowadzeniem pakietu iWork ’09, ale głowy nie dam. Ja głownie działam na pages i numbers, przyznam szczerze, że nawet nie zauważyłem braku supportu tego serwisu przez Keynote.

    Pamiętam jak rok temu odpalaliśmy minimalmac.pl – wysyłałem na iwork.com pierwsze teksty na minimalbloga i kolega Darek (który jest bardziej biegły w pisaniu) sprawdzał mi na tak udostępnianym pliku błędy stylistyczne… po ponownym otwarciu w pages, miałem pełno żółtego – od jego umieszczonych komentarzy na iwork.com :-)

    iwork.com pięknie się sprawdza jak masz pracę grupową i dzięki niemu odpada wysyłanie dokumentu mailem do 20 osób. Jeśli ktoś ma uwagi, pisze komentarze, nawet po prawej stronie wbudowany chat jest bardzo praktyczny.

    Dodatkowo od czasu drugiego kwartału ’09 jest praktyczną usługą dla posiadających ipada i pakiet iwork. Bardzo wygodny sposób na przechowywanie i udostępnianie plików.

    Boję się tylko jak wyjdzie wreszcie z fazy beta.. i oprócz mobileme Stefek będzie chciał dodatkową kasę za iwork.com to odpadam.

    • Po raz kolejny się okazało, że warto taki tekst napisać, zawsze się można czegoś nowego dowiedzieć. Odnośnie tej współpracy na plikach w chmurze, to model bardzo dobry, ale tylko w makowym towarzystwie. Nie zmuszę niemakowców do takiego sposobu współpracy. Poza tym Google Docsy umożliwiają edycję tekstów, więc dla mnie osobiście przedstawiony przez Ciebie sposób odpada, mimo tego, że jest bardzo fajny.