Kupiłem sobie książkę (e-booka). Nie, nie w iBooks i nie w Amazonie. Konkretnie w Wydaje.pl No dobra, to już powiem, przyznam się. Kupiłem sobie, dzisiaj wydaną, książkę Kominka. Nie wiem, czy przeczytam, nigdy nie byłem fanem Kominka, ale mam odruch wspierania blogerów. Do pobrania były pliki pdf, e-pub i mobi. Oczywiście pobrałem tylko e-pub i mobi. Tu pojawia się problem nr 1. Jak wgrać pobrany plik e-pub do aplikacji iBooks na iPhonie (lub iPadzie)?

Jedyne co przyszło mi do głowy, to wysłanie maila do samego siebie. Odebrałem go na iPhonie i otworzyłem w iBooks.

 

No i teraz jest mały zonk. Po pewnym czasie, przyzwyczajony do tego, że żyję w świecie, w którym jestem cały czas on-line i do tego, że mam wszystko zsynchronizowane, wziąłem do ręki iPada. Jakież było moje zdziwienie, gdy na iPadzie w aplikacji iBooks nie znalazłem czytanej książki. Jak to!? Okazuje się, że poprzez iCloud synchronizują się tylko książki kupione w iBooks Store.

A powinno być tak: Po pierwsze żadnych cyrków z wgrywaniem pliku z książką na iPhone’a. To wysyłanie maili sam do siebie wydaje mi się jakimś barbarzyńskim rozwiązaniem. Po drugie potrzebuję aplikacji iBooks na Maka. Oczekiwałbym rozwiązania takiego, że że wgram do niej plik e-pub z kupioną książką i to powinno załatwić sprawę synchronizacji z pozostałymi urządzeniami. Teraz gdy chcę podejrzeć plik e-pub na komputerze, korzystam z aplikacji Scarlett, ale to nie zapewnia żadnej synchronizacji zakładek, notatek, niczego. Dlaczego nie ma iBooks na Maka!? Ja wiem, że według Apple tylko czytanie na iPadzie zapewnia „maximum experience”, ale ja czasami chętnie poczytałbym na komputerze. Jednym słowem, przydałby się taki iTunes Match, tylko dla książek.

W tym konkretnym przypadku ujawnia się przewaga chmury Amazona. Tam wystarczy wysłać plik mobi na swój adres *********@kindle.com i ma się dany plik dostępny na wszystkich urządzeniach z wgraną aplikacją Kindle (oprócz Maka!) i oczywiście na samych tabletach Kindle. Niestety jest drobna wada, program Kindle na Maka widzi tylko pliki kupione w sklepie Amazona.

Dlaczego nie ma iBooks na Maka? I co z synchronizacją?
Tagi: