Po raz kolejny się okazało, że warto prowadzić bloga technologicznego (o ludzie, jak to dumnie zabrzmiało – blog technologiczny!) W poprzednim wpisie lamentowałem, że Apple zabrało mi mój ulubiony skrót klawiaturowy cmd+shift+S, którego to w Podglądzie używałem wiele razy dziennie. W związku z nową filozofią pracowania na plikach, czyli wszystko zawsze jest zapisane oraz możliwości przeglądania kolejnych wersji pliku, zniknęła też przypisana do tego skrótu funkcja „Zapisz jako”. W zamian Apple dało nam funkcję „Powiel”. Nie jest to co prawda to samo, ale funkcjonalność podobna. Do tego „Powiel” twórcy Podglądu, TextEdit oraz iWorka nie przypisali żadnego skrótu klawiaturowego, co powoduje, że używanie tego jest dosyć kłopotliwe i czasochłonne.

Ale od czego są nieocenieni czytelnicy?! :) W komentarzach pod poprzednim wpisem rozwiązanie jak sobie poradzić z tym problemem podał QDS z bloga minimalmac.pl Okazuje się, że w Lionie można do każdej funkcji, w dowolnym programie, do którego twórcy oprogramowania nie przypisali żadnego skrótu klawiaturowego, ten skrót sobie samemu zdefiniować (zabijcie mnie i wykasujcie z RSS-ów, jeżeli to było w Snow Leopardzie, nie mam tego teraz jak sprawdzić).

Działa to mniej więcej tak. Dla przykładu, w Google Chrome w menu Okno są Rozszerzenia, do którego to twórcy Chrome’a nie przypisali żadnego skrótu.

Żeby przypisać skrót do tego polecenia, należy otworzyć Preferencje systemowe. Tam wybrać Klawiatura oraz Skróty programów. W prawym oknie na samym dole należy kliknąć mały plusik (dodawanie kolejnego skrótu).

W kolejnym kroku wybieramy program, którego ma dotyczyć skrót lub zostawiamy „Wszystkie programy”, jeżeli skrót ma działać we wszystkich programach, w których istnieje dane polecenie. W tym przypadku wybieramy „Google Chrome” i wpisujemy nazwę polecenia. Wielkość liter ma tutaj znaczenie. W polu poniżej wciskamy docelowy skrót klawiaturowy. Oczywiście warto sprawdzić, czy dany skrót nie jest już wcześniej do czegoś przypisany.

To wszystko, od  tej pory skrót ctrl+alt+cmd+R będzie w Chrome otwierał Rozszerzenia.

Użyteczne? Dla mnie to rewelacja. Wielkie podziękowania dla QDS. Już przypisałem sobie do „Powiel” nieodżałowany cmd+shift+S.

Konfiguracja skrótów klawiaturowych w Lionie
Tagi: