Piszę różne teksty w iA Writerze. Zwyczajowo przechowuję je w iCloud. Bardzo rzadko ślę je dalej. Zazwyczaj piszę je dla siebie, tj. przede wszystkim na tego bloga i w jeszcze jedno miejsce. Rzadko posyłam je do kogoś. Ostatnio jednak miałem taką potrzebę – posłać gotowy plik do kogoś mailem. I co? Nie da się. Przynajmniej ja nie wiem jak.

Apple zapomniało chyba dodać opcje wysyłania mailem pliku. Można dany plik posłać za pomocą iMessage oraz poprzez AirDrop (pytanie kto z tego korzysta!?). Pliki graficzne możemy dodatkowo posłać na Twittera lub do Flickra. Ale co z mailem?! Przecież to jest bardzo podstawowa funkcjonalność. Rozwiązanie jest, ale moim zdaniem wybitnie nie makowe. Tj. należy przenieść dany plik gdzieś na dysk twardy.

Następnie plik, który już posiadamy zapisany np. na Biurku możemy posłać dalej tradycyjnie mailem. Ja nie znam krótszego sposobu. Jeżeli można to zrobić szybciej, a przede wszystkim wprost z iCloud, dajcie znać.

Co ciekawe iA Writer na iOS pozwala posłać plik mailem bezpośrednio z aplikacji.

 

Jak plik przechowywany w iCloud wysłać mailem
Tagi:        
 • Może trzeba przeciągnąć go? Zgaduję, nie mam Maca.

  • trafiony, zatopiony. ;)

 • Ciekawe… U mnie nie ma AirDrop (za stary Maczek – iMac mid 2008) ae jest właśnie – email, sprawdziłem w Pages i TextEdit na iCloud. Może używasz innego klienta do poczty niż Apple Mail?

  • mam iMaka z 2007 roku i włączony AirDrop. był na to jakiś trik w terminalu. w każdym razie na pewno nie masz za starego Maczka, bo mój brat w MacBooku Pro też z 2007 roku również ma AirDrop.

   • Wiem, że AirDropa można sobie włączyć, tak samo jako Remote Disk :) Ale jako, że mam w domku na chwilę obecną tylko jednego Maczka i to stacjonarnego, to tego tricku nie zastosowałem.

    • ja to zrobiłem w sumie tylko na próbę, bo też mam tylko jednego Maka w domu, a brat ze swoim MacBookiem był akurat w odwiedziny. ;)

 • grafmarr

  Nie używam iA Writer’a, ale sprawdziłem jak to jest w aplikacjach Pages, Numbers, Podgląd i TextEdit czyli tych, które u mnie korzystają z iCloud. Jest tak jak pisze mantis30, w opcji Udostępnij mam Email i Wiadomość. Nie mam AirDrop, bo iMac jest z 2008 r.

  • Ok, dzięki. Tak to działa. Czyli faktycznie program Mail musi być domyślnym klientem poczty, wówczas można posłać plik mailem.
   No dobra, to chciałbym skomplikować zadanie: Jak posłać mailem cały katalog plików spakowanych zipem?

   • grafmarr

    Tu niestety trzeba wykonać 2 kliknięcia. Prawy klik na folderze i Kompresuj. Potem prawy klik na zipie i Udostępnij->Email.

    • Nie no, halo. Jak? Z iClouda?

     • grafmarr

      Dla ścisłości to 4 kliknięcia. Najpierw w Finderze wybieramy z Menu „Idź” (z wciśniętym klawiszem Alt (Option)) Biblioteka, otwieramy Mobile Documents i dopiero wtedy to co napisałem poprzednio.
      Wiem, że razem z Przemkiem mieliście opory co do korzystania z dostępu do zawartości Mobile Documents, ale teraz w ML Apple udostępnia tą możliwość oficjalnie, można więc korzystać z tej metody bez obaw.