Jak zachować plik, otrzymany mailem, na iPhonie? Takie pytanie otrzymałem dzisiaj. Idąc dalej, można postawić pytanie jak plik z maila z iPhone’a możliwie jak najszybciej przegrać na komputer? Obydwie czynności są tak samo banalnie proste.

Najprostsza sprawa jest rysunkami, które przychodzą jako załączniki. Przytrzymujemy palec chwilkę na takim rysunku i klikamy „zachowaj obraz”. Plik ze zdjęciem zostanie zachowany na iPhonie i będzie widoczny później w aplikacji Zdjęcia. 

Przegranie tego zdjęcia na komputer załatwia za nas Photo Stream. Wystarczy odczekać kilka sekund, włączyć na Maku program iPhoto i to zdjęcie tam będzie.

Zachowanie pliku pdf jest równie proste. Najlepiej przegrać je do aplikacji iBooks lub Kindle. Jeżeli natomiast chcemy plik mieć natychmiast na komputerze zapisujemy go w aplikacji Dropbox.

Często dostaję także pliki tworzone w Wordzie w formacie doc lub docx. Co z tymi plikami? Możemy zapisać je np. w Pages.

Jest tutaj jednak drobny problem. Nie ma zgodności formatów pomiędzy Wordem i Pages i otwarcie na iPhonie w Pages pliku doc niestety skutkuje serią błędów, a gotowy, zaimportowany plik mało przypomina plik źródłowy.

Oczywiście najbezpieczniej od razu taki plik doc lub docx zapisać w Dropboxie. Dostaniemy się potem do niego bez strat na komputerze.

Z plikami Worda lub Excela oraz Power Pointa można sobie poradzić w jeszcze jeden sposób. Można te pliki konwertować od razu do pliku pdf. Jest do tego aplikacja – createPDF od Adobe (8 euro).

Jest natomiast problem z plikami pozostałymi, których podglądu nie można wygenerować na iPhonie lub takimi, które nie mają programu, którymi można by je na iPhonie otworzyć. Nie ma metody żeby je zapisać na iPhonie. Nie działa też zapisanie takiego pliku do Dropboxa.

Zachowanie pliku na iPhonie
Tagi:            
  • PrzyZiem

    Po co gdziekolwiek zapisywać pliki skoro przyszły one mailem to są one zapisane w programie  Mail i mamy do nich dostęp, a jeżeli skrzynkę w iPhone mamy tę samą co na komputerze to dany plik też już tam jest :)

    • Niby tak, ale po paru dniach mail, którego mam w inboxie będzie na pozycji 500-600 i przestanie mi się synchronizować na iPhonie. Fajnie jest jednak mieć możliwość zapisania go „gdzieś” :)

  • Jarek

    Temat swego czasu bardzo mnie frapujący. Wszystko za sprawą pewnego mail’a i załącznika w postaci pliku MP4. Mój iPhone 4S pozwalał co prawda na oglądnięcie filmiku ale w żaden sposób nie umożliwił mi zapisanie go.
    A tak przy okazji: czy iPhone pozwala na określenie użycia pamięci przez Rolkę Aparatu z podziałem na zdjęcia i filmy? Tzn chciałbym wiedzieć ile zajmują moje filmy a ile zdjęcia, analogicznie jak ma to miejsce z Muzyką (mp3 | podcasty itd).