Długo się wahałem, nie byłem pewny czy warto, w końcu to spory wydatek. Jednak, odkąd kilka tygodni temu miałem okazję pobawić się, zaledwie kilka minut, nowym Macbookiem Air, nie mogłem już przestać o tym myśleć. No i stało się, wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego dysku SSD. Pierwsze kilka minut pracy z nowym dyskiem przekonało mnie, że było warto. Mój komputer nabrał świeżości, lekkości, zrywności. Ikonki przy uruchamianiu programów w większości przypadków skaczą raz, w końcu można swobodnie używać Safari, Firefoxa, iPhoto, iTunes, GarageBand. Od wczoraj nigdzie nie widziałem ani razu piłki plażowej. Odpukać, na razie jest rewelacyjnie.

Dysk, który aktualnie mam w komputerze to Kingston V100 256GB. Nie pytajcie o metodę przełożenia, gdyż sam tego nie robiłem. To co widziałem, z grubsza wyglądało tak: kilkadziesiąt minut klepania kodu w terminalu w Ubuntu, godzina przegrywania danych z jednego dysku na drugi, a następnie kolejna godzina klepania tajemniczych komend w terminalu już u mnie na maku, żeby dysk zauważył, że ma dodatkowe 6GB. Jak dla mnie to była czysta magia. Gdybym miał to sam zrobić, zapewne formatowałbym dysk i odtwarzał system z Time Machine, jednakże zostałem przekonany, że tak będzie „lepiej”. Pal licho metodę, ważne, że wszystko w efekcie działa rewelacyjnie.

Nic będę pisał o wynikach żadnych testów. Nie mierzyłem nic przed wymianą, więc ciężko mi byłoby porównywać teraz do tego co mam. Jak jesteście zainteresowani czymś konkretnym dajcie znać w komentarzach. Wolę się skoncentrować tylko na moich odczuciach, a te są takie, że komputer frunie. Komfort pracy jest niewyobrażalny. To jest to o co zawsze chodziło. Nie czekam na nic. Uruchomienie GarageBanda nie przyprawia mnie o siwe włosy, można w końcu zacząć używać innych przeglądarek niż Chrome, gdyż te się w końcu uruchamiają bez straszenia piłką plażową i wielosekundowymi przywieszeniami. Krótko mówiąc jest rewelacyjnie.

Jest jeszcze kilka dodatkowych plusów wynikających z podmiany tradycyjnego twardego dysku na SSD. Komputer stał się absolutnie cichy, nie słychać dokładnie nic. Dodatkowo można przestać się bać o to, że coś się stanie z dyskiem przy gwaltowniejszych poruszeniach. Koniec „cykania” dysku przy przenoszeniu go z miejsca na miejsce. No i jeszcze jedna sprawa, dla mnie przynajmniej bardzo ważna, czas pracy komputera na baterii wydłużył się znacznie. Ciężko mi powiedzieć o ile, za mało czasu to na razie testuję, ale już widzę, że jest znaczna poprawa.

Niepokoi mnie tylko jedna rzecz. Przez ostatnie kilka dni zdążyłem się naczytać o obniżonej żywotności dysków SSD ze względu na brak trimu w systemie OSX. Ok, jest takie niebezpieczeństwo, ale po tym czego doświadczam od wczoraj, czyli mega komfortu pracy, już wiem, że kroku wstecz nie zrobię.

SSD – świat innej prędkości
Tagi:
 • Kuba

  Ja jestem dość nowym Macuserem, ale jak mój MBP będzie już chwilę miał to zamierzam zainwestować w SSD i 8GB RAM. I właśnie mam pytanie: Czy niemożna po prostu zrobić BackUp na dysk zewnętrzny, podmienić dyski, i odtworzyć wszystkiego z kopii?

  • Można, napisałem zresztą, że gdybym to robił sam, to dokładnie tak bym zrobił, ale znajomy (stary linuksiarz) stwierdził, że jego metodą będzie „lepiej”. Niespecjalnie chciałem się spierać.

  • Total911

   Jest sposob aby miec TRIM w Macu, co do backupu to najlepszy jest darmowy carbon copy, jesli ktos jest zainteresowany to mam na sprzedaz 2 bardzo szybkie dyski ssd 120GB OWC Mercury Extreme Pro z USA, ktore obsluguja trim w mac os x snow leopard, dla zaintersowanych kontakt mailowy: total911@gmail.com

 • Czyli gdzie takie cuda robią? w sensie przenoszą system w magiczny sposób? jak pisałem na twitterze – sam się przymierzam do reinstalki systemu, ale się boję.. jestem na kopii jeszcze z 2006 r.

  • No znajomy się podjął w zasadzie nie zostawiając mi wyboru :) A nie instalowałeś od nowa wszystkiego czasem przy kupnie poprzedniego MBA?

 • Miłosz Staszewski

  A ja mam pytanie dot. wyboru tego konkretnie modelu dysku. To przypadek czy wynik czyjejś rady? Jeśli to drugie — co dokładnie przemawiało za wskazaniem Kingstona V100?

 • Jesteś posiadaczem aplikacji Adobe Lightroom? Ostatnio natrafiłem na pewną dziwną sprawę z dyskiem SSD i chciałbym to zweryfikować.

 • QDS

  Natywnie TRIM wspiera 10.7 Lion. Beta pięknie śmiga na MBA. Myślę, że obowiązkiem będzie przejście na Liona przez wszystkich posiadaczy SSD.

  • Tak, tylko gdzieś jeszcze czytałem (nie pamiętam gdzie), że póki co 10.7 wspiera trim, ale tylko w ssd fabrycznie montowanych przez Apple. Mam nadzieję, że do dnia premiery to poprawią. Mam też nadzieję też, że premiera 10.7 będzie przy okazji WWDC w czerwcu, czyli za chwilę :)
   A w ogóle jak to jest, że wszyscy mają 10.7 jakieś bety, a ja nie. Jak to trzeba zrobić, żeby też mieć?

 • Pingback: MacTutorial » Blog Archive » Lion na pokładzie – łatwo nie było()

 • Pingback: MacTutorial » Blog Archive » Google Chrome – jeszcze tylko dwie wersje()

 • Pingback: MacTutorial » Blog Archive » Mac mini – sprzęt dla każdego()

 • Pingback: MacTutorial » Blog Archive » SSD zawodną technologią?()