iTunes Match to świetna usługa. Dzięki niej mimo tego, że mam tylko 16GB iPhone’a, a na nim może 3GB wolnego miejsca, mam całą swoją bibliotekę iTunes zawsze przy sobie. Mam ochotę posłuchać czegoś co nie słuchałem ostatnie pięć lat i prawie zapomniałem, że mam na dysku, to mogę to zrobić w każdym momencie. Wystarczy tylko chwila i już żądana piosenka jest na naszym iPhonie. Nie ukrywam, że wygoda takie rozwiązania jest ogromna. Wie to każdy kto posiada więcej niż kilka albumów w swojej płytotece.

Wszystko pięknie ładnie, tylko co wówczas jak zacznie nam się kończyć miejsce na naszym urządzeniu z iOS, którego jak każdy wie, zawsze jest za mało. Do dzisiaj myślałem, że iOS sam zarządza miejscem i skasuje dawno nie słuchaną muzykę. Nie jest to jednak prawda. Trzeba to zrobić ręcznie, całą muzykę można hurtem usunąć.

Taką oto pogawędkę uciąłem sobie dzisiaj na Twitterze z Maćkiem Nowakowskim (przy okazji polecam jego bloga macnow.pl

Czyszczenie miejsca w aplikacji Muzyka na iOS

Jak zwolnić miejsce na iPhonie/iPadzie po tym jak iTunes Match zapełni nam nasze całe urządzenie muzyką.

Storified by Michał Masłowski · Tue, Dec 11 2012 14:20:26

Nie rozumiem iTunes Match. Importuję 2 płytowy album z CD. Kilkanaście utworów z niego mi dopasował, a trzy chce uploadować? Dlaczego?!Maciej Nowakowski
@macnow zapewne długość utworu na CD minimalnie różni sie od tego co jest w iTunes. Życie :)Michał Masłowski
@mmmaslov gówno, powinni to wykrywać i eliminować… mam w końcu oryginalne CD, rozumiem jakby to był utwór z jakiejś składanki/kupiony onlineMaciej Nowakowski
@macnow Lipa, mam mnóstwo takich albumów. Tez mnie to denerwuje.Michał Masłowski
@mmmaslov btw. zdecydowałem się po przesłuchaniu ostatniej MacGadki, powinni Ci odpalić % za polecanie :PMaciej Nowakowski
@macnow Ja jestem zadowolony :)Michał Masłowski
@mmmaslov kolejny minus: Podczas streamowania na iOS zapisuje je w pamięci. Nie da się skasować pojedynczych utworów/płyt z poziomu iOSa.Maciej Nowakowski
@mmmaslov też jestem zadowolony i chyba mnie mają… usługa pomimo tych kilku wad bardzo fajna, pewnie będę wiernym subskrybentem ;)Maciej Nowakowski
@macnow Jeszcze nie wiem co zrobić, jak te ściągnięte utwory zapelnią całą pamięć telefonu.Michał Masłowski
@mmmaslov Można wejść w Settings > General > Usage > w Storage odszukać Music i wyczyścić całość :/ http://pic.twitter.com/CGEUsGHHMaciej Nowakowski

iTunes Match zapchał mi iPhone’a, co teraz?
Tagi:        
 • Żeby sprawdzić, które piosenki mamy zapisane w pamięci telefonu wystarczy wejść w Ustawienia>Muzyka i pod iTunes Match wyłączyć opcję ‚Pokaż całą muzykę’. Wtedy w aplikacji Muzyka, będzie wyświetlane tylko to co mamy w pamięci telefonu. Wtedy można kasować muzykę danego zespołu, lub płytę(palcem w prawo lub w lewo na nazwie i pojawia się przycisk Usuń).

  • Nie wiem dlaczego, ale u mnie nie działa to usuwanie swipem, przesuwam palcem a ‚Usuń’ się nie pojawia :/ Mogę coś robić źle?

   • To działa tylko w przypadku wykonawców i albumów. W zakładce utwory niestety to nie działa. Jeśli chcesz to tak kasować na iPadzie, to musisz przytrzymać przez chwilę palec na okładce i pojawi się krzyżyk do kasowania. Działa to w iOS 6.0.1 i w 6.1b3.

    • Maciej Winiarski

     Od 6 conajmniej.

  • No to też fajna metoda, choć iTunes Match tak mnie rozpieściło, że i tak wolę skasować wszystko bez pitolenia się. A i tak mam dostęp do całej swojej muzyki, cały czas.

   • Pewnie w większość przypadków tak jest wygodniej. Ja czasami kasuję część piosenek, które iPhone mi sam pobrał, ale zostawiam sobie listę do biegania.

    • Biegasz z iPhonem?

     • Tak, iPody nie mają GPS, a nie widzę sensu w kupowaniu iPoda i dodatkowo specjalnych butów i czujnika Nike+ jeśli mam iPhone’a.

     • To pytanie praktyczne, nie majta Ci się w kieszeni? W sumie to trochę ciężki sprzęt jest. I drugie super praktyczne pytanie: Czy telefon nie poci się za bardzo? Ja biegam, trzymając w kieszeni Garmina 705.

     • Przyzwyczaiłem się do biegania z nim i mi nie przeszkadza. słuchawki przypinam sobie do koszulki i zostaje kilka cm kabla przy iPhonie.

 • Piotr

  Wydaje mi się że każdy z was mówi o czymś innym. Kasować można tylko płyty które ściągneliśmy do odsłuchu offline, natomiast muzyka którą system sobie buforuje przy słuchaniu online zostaje automatycznie usówana gdy brakuje miejsca tak jak pliki z Numbers.

 • wojtek

  Możecie mi podpowiedzieć jak działa ta usługa?
  Co jeśli mam w bibliotece muzykę, której nie ma w iTunes ?
  Czy ona również będzie dostępna w chmurze?

  • Tak, wszystko czego nie ma iTunes zostanie uploadnięte i będziesz miał do tego dostęp z iPhone’a, iPada.

   • A czy z chmury można tylko pobierać, czy również słuchać bez pobierania?

    • Wychodzi na to, że nie. Wyjątkiem jest Apple TV, który wszystko streamuje z definicji i na którym to cała nasza biblioteka muzyczna jest, przy korzystaniu z iTunes Match, widoczna.

 • W iOS 6.1 ma powrócić podobno usuwanie pojedynczych płyt i utworów z pamięci. Tymczasem jakiś czas temu opisywałem ten problem – http://www.applesauce.pl/2012/10/09/ios-6-kasowanie-muzyki-z-wlaczonym-itunes-match/

  • W 6.0.1 można już kasować pojedyncze płyty lub wykonawców. Napisałem o tym niżej w komentarzu. W 6.1 dochodzi możliwość pobierania pojedynczej piosenki z chmury, a nie tylko całej płyty.

   • Ja u siebie nie widzę możliwości kasowania pojedynczych utworów. Jedynie cała biblioteka muzyki wchodzi w grę.

    • Nie napisałem, że utworów tylko całych płyt lub wykonawców. To jest w iOS6, a wcześniej napisałeś, że „W iOS 6.1 ma powrócić podobno usuwanie pojedynczych płyt i utworów z pamięci”. Usuwanie pojedynczych płyt jest już teraz.

     • Maciej Winiarski

      Usuwanie utworów jest już teraz.