Mam często tak, że muszę korzystać z informacji, które mam w jednym oknie dowolnego programu w innym programie. Nie jest to jakaś ekstrawagancja, a normalna zwykła czynność, wykonywana przez każdego z nas codziennie, wielokrotnie. Wszystko jest w porządku, gdy można przekopiować po prostu fragment tekstu z jednego programu do drugiego. Czasami jednak jest to niemożliwe. Wówczas oczywiście możemy wyświetlić obok siebie dwa okna. Często jednak, szczególnie na małych ekranach, jest to problematyczne.

Problem znika, gdy mamy pod ręką zewnętrzny monitor. Przeciągamy wówczas jedno z okien na drugi monitor i bez problemu możemy korzystać z informacji z drugiego okna. Jeżeli jednak tego zewnętrznego monitora nie mamy, to robi się drobny problem. Można go, choćby częściowo, rozwiązać z wykorzystaniem programu ScreenFloat. Ten program był w ostatni czwartek za 0,79 euro w ramach promocji zeroninetynine.com

ScreenFloat służy do robienia screenshotów, które po zrobieniu nie chowają się nawet po wybraniu innego programu. Dla mnie jako właściciela komputera z raczej małym ekranem taki program to zbawienie. W praktyce wygląda to tak:

Program ScreenFloat dyskretnie lokuje się w górnej belce menu. Wywołujemy go skrótem cmd+shift+2. Aktualnie ScreenFloat po zakończeniu promocji zeroninentynine.com kosztuje w Mac App Store 2,99 euro. Macie mały ekran w komputerze? Rozważcie na poważnie program ScreenFloat.

ScreenFloat – ratunek dla małych ekranów
Tagi:
 • oczywiście, można kupić fajny i ładny program do robienia zrzutów ekranu za 2,99 euro, ale można też ściągnąć za friko coś co się nazywa Afloat.

  Jest to wtyczka SIMBL, która sprawia, że praktycznie w każdym programie w Snow Leopardzie lub Lionie w menu Okno pojawiają się cztery dodatkowe opcje (załącznik). dzięki tej wtyczce możemy przesunąć dane okno programu na wierzch (nad pozostałe okna) i zrobić je przezroczyste, trzecia opcja kasuje te ustawienia i sprawia, że wszystko wraca do normy, a czwarta to taki swego rodzaju konfigurator (stopień przezroczystości, funkcja utrzymania okna na wszystkich ekranach, itp.).

  Do wyboru, do koloru. Mam nadzieję, że się komuś przyda.

  PS. aha, nie działa z oknami Findera.

  • Coś mam problemy. Niby zainstalowałem, ale… jak to teraz uruchomić? :)

   • nie pamiętam, żebym miał jakieś problemy. :) może zrestartuj system albo chociaż przeloguj się?

    • Bomba! Zadziałało mi drugim resecie. Super to jest, dzięki serdeczne!
     Jak masz ochotę na wpis gościny o tym Afloacie, to zapraszam serdecznie :)

     • że na stronie MacGadki? jeżeli ta powyższa forma (w moim pierwszym komentarzu) się nie nadaje, to mogę to trochę rozbudować, tylko to jak wrócę z pracy ;)

     • Może być na stronę MacGadki, może być tutaj.

     • spoko, będziemy w kontakcie :)

 • Pingback: Afloat – kolejny ratunek dla małych ekranów | MacGadka()