Raz na jakiś czas muszę zrobić korespondencję seryjną. Konkretnie, to muszę wyprodukować list o bardzo podobnej treści do około 400 osób. Wykonywałem tę czynność w ostatni piątek z użyciem pakietu Office 2008 na Maka. Po tym jak po raz piąty albo szósty z rzędu Word był uprzejmy wyświetlić komunikat o jakimś tam niespodziewanym błędzie krytycznym i zamknąć się, niszcząc efekt kilkunastu minut pracy, postanowiłem spróbować czegoś innego. Wybór oczywiście padł na Pages i Numbers.

Nie jestem tego teraz pewny, ale wydaje mi się, że w iWorku ’08 albo nie było korespondencji seryjnej albo była dosyć ograniczona, tj. można było wskazać jako źródło tylko książkę adresową. Czyli kompletnie bez sensu dla większości zastosowań. Teraz kiedy można podpiąć również bazę danych stworzoną w Numbers, narzędzie tworzenia korespondencji seryjnej jest już dużo bardziej funkcjonalne. Przynajmniej jeżeli chodzi o produkcję listów. Wciąż nie ma możliwości korespondencji seryjnej mailowej, tj. takiej gdy spersonalizowany plik z edytora tekstu wysyła się do programu pocztowego (teraz jest do wyboru tylko drukarka albo nowy plik). Ale i tak jest nieźle. Dostarczone rozwiązanie działa bardzo dobrze, przynajmniej w tym zakresie, którego ja potrzebuję.

Nagrałem krótki screencast jak się robi korespondencję seryjną w Pages i Numbers od początku do końca.

Dajcie znać w komentarzach jak Wy radzicie sobie z korespondencją seryjną na Maku.

Korespondencja seryjna w Pages i Numbers
Tagi:            
 • U mnie jest jakaś masakra. Mimo, że robię wszystko zgodnie z opisem, to po utworzeniu korespondencji seryjnej, Pages miesza pola, z których powinien pobierać wartości. Help?

  • Chętnie bym pomógł, ale nie wiem jak. Może nagrasz jak to robisz, to będę widział co jest nie w porządku.

 • Dzidol Morawiak

  Bardzo dziękuję Panie Michale, wszystko działa poprawnie. Dzisiaj zainstalowałem iWorka 9.0, dzisiaj wykonałem korespondencje seryjna na 300 nazwisk, dzięki Pańskiemu filmikowi „poszło jak z płatka”. Teraz już tylko Poczta Polska musi się wykazać ;-))
  Jeszcze raz wielkie dzięki i wszystkiego dobrego w 2012r

 • Mirek

  niestety chyba po jakiś aktualizacjach nie działa. Gdzie te łącza? HELP!

  • No faktycznie wygląda na to, że chyba tego nie ma… Hmmm, jak będę miał chwilę czasu, to popatrzę na to.